بارداری و سلامت جنسی, مجله داروجو

تخمک چقدر زنده می ماند | عمر تخمک چقدر است

تخمک چقدر زنده می ماند و طول عمر تخمک چقدر است

اگر قصد بارداری داشته باشید احتمالا در این مورد تحقیقاتی کرده اید. اگر هم زیر نظر پزشک باشید احتمالا مطالبی را در مورد تخمک گذاری و این چیزها به شما گفته است. همان طور که احتمالا می دانید هر خانم در هر ماه یک پنجره باروری دارد. این پنجره باروی زمانی است که اقدام برای بارداری باعث می شود شانس بارداری بسیار بالاتر رود. حال در این پنجره بارداری چه اتفاقاتی می افتد. در هر ماه یک تخمک توسط هر خانم آزاد می شود. این تخمک مدت زمانی منتظر اسپرم می ماند تا بارور شود. اما تا همیشه هم منتظر نمی ماند. مثل هر منتظری حوصله اش سر می رود و می رود. در این مطلب می خواهیم در مورد این صحبت کنیم که بعد از آزاد شدن تخمک چه اتفاقاتی می افتد. هر تخمک چقدر زنده می ماند و پس از چه مدتی دیگر بارور نمی شود. با دانستن این که طول عمر تخمک چقدر است خواهید دانست که چرا گفته می شود باردار شدن در هر ماه تنها یک احتمال است و چرا نمی توان آن را تضمین کرد.

طول عمر تخمک چقدر است و آیا برای همه یک اندازه است؟

به طور متوسط پس از این که آزاد می شود تنها مدت 24 ساعت فرصت دارید تا آن را بارور کنید. در غیر این صورت می رود و این رفتن به صورت قائدگی ظاهر می شود. به طور دقیق نمی توان گفت که هر تخمک چقدر زنده می ماند اما طبق تجربه و طبق بررسی های انجام شده طول عمر تخمک چیزی در حدود 24 ساعت است. اگر بدانید که در پنجره باروری هستید و حتی اگر بدانید که مثلا بین امروز و فردا تخمکی آزاد می شود باز هم نمی توانید به طور دقیق ساعت آزاد شدنش را بدانید. به همین خاطر پزشکان می گویند که در روزهای نزدیک به تخمک گذاری یک روز در میان نزدیکی داشته باشید تا در چند ماه آینده باردار شوید.

آیا برای هر کس می توان دقیق گفت که تخمک چقدر زنده می ماند

ممکن است انتظار داشته باشید تا پزشک شما دقیق به شما بگوید که چند ساعت فرصت دارید تا تخمکی را که در این ماه آزاد شده است بارور کنید. حقیقتا این موضوع حداقل در عصر حاضر که در حال نوشتن این مطلب هستم غیر ممکن است. دلیلش هم این است که کیفیت تخمکی که در این ماه و ماه بعد و در هر ماه آزاد می شود متفاوت است. ممکن است این ماه تخمک بالغ تری داشته باشید. و در فلان ماه تخمک شما کیفیت لازم برای بارور شدن را نداشته باشد. به همین خاطر همه چیز به صورت حدودی گفته می شود. پس انتظار نداشته باشید تا حتی با دانستن روز تخمک گذاریتان در همان ماه حتما باردار شوید. باید صبر داشته باشید. طول عمر تخمک در هر ماه با ماه دیگر متفاوت است. تازه اگر هم 24 ساعت یا کمی بیشتر هم زنده بماند باز هم اگر آن قدر که لازم است بالغ نباشد نمی تواند بارور شود؛ حتی اگر اسپرم هم به آن رسیده باشد.

عمر تخمک چقدر است و تخمک چقدر زنده می ماند

چطور پنجره باروری خود را پیدا کنیم

با دانستن این که در چه روزهایی احتمال تخمک گذاریتان بیشتر است می توانید زودتر باردار شوید. پس باید این زمان را به دست بیاورید. پنجره باروری هر خانم با توجه به تفاوت های بدنی، ژنتیکی و هورمونی اش با خانم دیگر متفاوت است. به طور مثال پنجره باروری شما ممکن است روزهای 10 تا 14 قائدگی باشد و برای خانم دیگر از 13 تا 17 و برای خانم دیگری در روزهای دیگری باشد. اما به طور معمول یک قائده کلی وجود دارد. باید چرخه و طول سیکل قائدگی خودتان را به دست بیاورید. اگر تا به حال اولین روز پریود خود را در تقویم یادداشت نکرده اید بهتر است این کار را شروع کنید. پس از چند ماه متوالی مشخص خواهد شد که سیکل شما چند روزه است. سیکل عادت ماهانه بیشتر خانم ها 28 تا 30 روزه است. اما ممکن است 21 روزه و … نیز باشد. تخمک در میانه این سیکل آزاد می شود. به طور مثال اگر سیکل 28 روزه داشته باشید تخمکتان در روزهای 14 آزاد می شود. اما برای این که فرصت را از دست ندهید باید از روز 10 تا 16 یک روز در میان نزدیکی داشته باشید.

تعیین زمان آزاد شدن تخمک با توجه به سیکل قائدگی طبق فرمول

طبق توضیحاتی که ارائه شد مشخص است که یک فرمول ثابت برای تخمک گذاری وجود دارد. همه چیز منظم است و این یکی از معجزات خداست. پزشک شما با توجه به این که سیکلتان چند روزه است به شما می گوید که در چه روزهایی و با چه فاصله ای نزدیکی داشته باشید. با توجه به این که ساعت آزاد شدن تخمکتان به صورت دقیق قابل محاسبه نیست توصیه می شود که در روزهای نزدیک به تخمک گذاری حتما نزدیکی داشته باشید. اسپرم ممکن است چند ساعت قبل از آزاد شدن وارد بدن شما شود و آنجا منتظر بماند و پس از آزاد شدن تخمک خود را سریعا به آن برساند. همچنین تخمک ممکن است آزاد باشد و منتظر رسیدن اسپرم ها باشد. بدیهی است که با وارد شدن اسپرم ها در زمانی که تخمکی حضور دارد شانس باردار شدن بالا می رود. البته که اگر تخمک به اندازه کافی بالغ باشد.

استفاده از کیت یا تست های خانگی

ممکن است نام کیت و یا تستهای تخمک گذاری به گوشتان خورده باشد. این کیتها بسیار ساده عمل می کنند و میزان هورمون LH که مربوط به تخمک گذاری می باشد را از طریق ادرار مشخص می کنند. این هورمون در زمان های نزدیک به تخمک گذاری شروع به ترشح می کند و در روز تخمک گذاری به بالاترین حد خودش می رسد. سپس هر روز کم تر و کم تر می شود. این تستهای خانگی که به کمک ادرار کار می کنند تشخیص می دهند که این هورمون به حدی رسیده است که تخمک گذاری اتفاق بیفتد یا خیر. یکی از این کیتهای معروف و حرفه ای کیت تخمک گذاری مکس 14 است که با دقت بالایی می تواند سطح هورمون LH را اندازه گیری کند. بدیهی است که با استفاده از این کیتها که قیمت مناسبی هم دارند می توانید پنجره باروری خود را به دست بیاورید.

آیا می توان گفت که در این ماه عمر تخمک چقدر است و چند ساعت زنده است یا خیر

ساعت دقیق و عمر دقیق هر تخمک دقیقا مشخص نیست. در حقیقت این موضوع به عوامل زیادی بستگی دارد. مثلا این که تغذیه شما در این ماه چطور است. آیا مواد غذایی کافی برای بقای تخمک را دریافت کرده اید یا خیر. آیا کیفیت تخمک به اندازه ای است که بتواند بارور شود یا خیر و اگر بله چقدر کیفیت لازم را دارد. حتی میزان اسیدی بودن یا بازی بودن محیط داخل بدن نیز تاثیر گذار هستند. بسیاری از پزشکان با استفاده از سونوگرافی به شما می گویند که در تخمدان های شما تخمک هست یا خیر. حتی می توانند بگویند که آیا به اندازه ای هست که شانس بارور شدن داشته باشد یا خیر. اما هرگز نمی توانند به شما بگویند که فلان ساعت آزاد می شود و فلان ساعت از بین می رود. باردار شدن صبوری می خواهد. باید چندین ماه اقدام کنید تا در چند ماه آینده باردار شوید. این پروسه حتی ممکن است حداقل یک سال طول بکشد. به همین خاطر پزشکان حتی به زوجینی که هیچ مشکلی هم ندارند می گویند که باردار نشدن پس از یک سال اقدام نیز طبیعی است. اما پس از آن به کمک قرص و دارو و یا روش های دیگر سعی می کنند شانس بارداری را افزایش دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *