خواص خوراکی ها, مجله داروجو

خواص شلیل میوه خوشمزه تابستانی

شلیل | فواید شلیل و خواص شلیل که نمی دانید

شلیل میوه ای خوشمزه است که در فصل تابستان به بار می نشیند. البته روش های تکثیر جدید ممکن است باعث شود که گاهی در فصل های دیگر هم این میوه را در بازار ببینیم. و یا ممکن است واردات آن از کشورهای دیگر باعث شود که در فصل های دیگر سال نیز این میوه خوشمزه را داشته باشیم. شلیل یکی از میوه های پر طرفدار و محبوب تابستانی است. این میوه در گرما به بار می نشیند و فصل چیدنش می رسد. در این مطلب می خواهیم در مورد خواص شلیل صحبت کنیم. با جالب ترین و مهم ترین فولید شلیل آشنا خواهیم شد. همچنین خواهیم گفت که شلیل چه ویتامین هایی دارد و با خوردن آن چه مواد مغذی را دریافت می کنیم.

یکی از فواید شلیل مبارزه با رادیکال های آزاد است

یکی از بیماری هایی که متاسفانه شیوع آن در سال های اخیر نیز بیشتر شده است سرطان است. بیماری که باعث مرگ و میر خیلی از افراد می شود. یکی از بیماری هایی که امیدواریم هر چه زودتر درمان آن پیدا شود. یکی از اصلی ترین و مهم ترین دلایل بروز سرطان و افزایش توده های سرطانی وجود رادیکال های آزاد در بدن است. رادیکال های آزاد در اثر مصرف بیش از حد فرآورده های صنعتی و کارخانه ای در بدن ایجاد می شوند. اگر رادیکال های آزاد در بدن باقی بمانند و زیاد شوند می توانند سبب ایجاد سلول های سرطانی شوند. و شاید جالب باشد که بدانید یکی از خواص شلیل مبارزه با رادیکال های آزاد است. ترکیبات معجره آسای میوه خوشمزه شلیل با از بردن رادیکال های آزاد مانع از ایجاد بیماری سرطان می شود. پس اگر شما هم می خواهید از گزند این بیماری در امان باشید از این میوه غافل نشوید. شلیل یکی از میوه های تابستانی بسیار خوشمزه است که مواد مغذی بسیار دارد. یکی از خواص شلیل نیز این است که از بروز بیماری های بسیار مهلک مثل سرطان پیشگیری می کند.

فواید شلیل برای سلامت بدن

تقویت سیستم ایمنی بدن

سیستم ایمنی بدن ما یکی از شاهکارهای خلقت خداوند است. هنگامی که بیمار می شویم سیستم ایمنی بدن ما مثل یک لشگر بسیار مجهز و قوی به جنگ با بیماری ها می رود. هر بار که میکروب و یا ویروسی وارد بدن ما می شود گلبول های سفید ما که سربازان این لشگرند سعی می کنند تا آن را از بین ببرند. بدیهی است که هر چه سیستم ایمنی بدن ما قوی تر باشد خطر بیماری ها کمتر ما را تهدید می کند. اگر سیستم ایمنی خوب و قوی داشته باشید حتی بیماری های خطرناک نیز شانسی برای تهدید شما نخواهند داشت. داشتن یک رژیم غذایی خوب و استفاده از میوه ها باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شود. یکی از این میوه ها شلیل است. یکی از فواید شلیل این است که باعث تقویت سیستم ایمنی بدن شما می شود. اگر شلیل بخورید همیشه سالم خواهید بود. اگر در فصل تابستان هستید و اگر این میوه را در دسترس دارید پیشنهاد می کنیم تا از خوردن آن غافل نشوید. میوه ای که در کنار طعم خوبی که دارد به سلامتی شما کمک خواهد کرد.

درمان یبوست یکی از خواص شلیل است!

یکی از رایج ترین مشکلات سیستم گوارش و دفع یبوست است. مشکلی که در دراز مدت نیز می تواند خطرناک باشد. اگر مواد غذایی مناسبی استفاده کنیم و اگر به اندازه از میوه ها استفاده کنیم هرگز به یبوست دچار نمی شویم. فیبر یکی از مهم ترین ترکیبانی است که باعث پیشگیری از ابتلا به یبوست می شود. فیبر در بسیاری از مواد غذایی که در طول روز استفاده می کنیم وجود دارد. حتی در میوه ها نیز فیبر خوب و به اندازه وجود دارد که باعث حرکت مواد دفعی از روده ها می شود. شلیل یکی از میوه هایی است که داراری فیبر است. و به همین دلیل یکی از فواید شلیل مبارزه با یبوست و یا پیشگیری از آن است. کسانی که به دلیل شرایط بدنی و حتی ژنتیکی نیز مستعد یبوست هستند بهتر است از این میوه استفاده کنند. فیبر موجود در شلیل باعث می شود که مواد دفعی به خوبی بتوانند از روده ها رد شوند و به راحتی از بدن خارج شوند.

پوست و مویی زیبا و جوان داشته باشید

داشتن پوستی صاف و زیبا رویای همه ماست. همه ما دوست داریم پوستی خوب و شاداب داشته باشیم. داشتن پوستی زیبا باعث می شود تا همیشه زیبا و جوان به نظر بیاییم. همچنین داشتن موهایی زیبا و سالم می تواند زیبایی چهره ما را تکمیل کند. استفاده به اندازه از میوه ها به خصوص میوه هایی دارای ویتامین های ضروری برای سلامت پوست و مو هستند به ما کمک می کند تا همیشه زیبا باشیم و زیبا بمانیم. یکی از این میوه ها شلیل است. این میوه تابستانی حاوی ویتامین مهم سی و بسیاری دیگر از ترکیباتی است که باعث شادابی و جوانی پوست می شود. یکی از خواص شلیل کمک به بازسازی سلول های پوستی است که باعث می شود پوست ما به خوبی بتواند خودش را جوان کند. زمانی که سلول های قدیمی و پیر از بین بروند و سلول های تازه جای آن را بگیرند چهره ای همیشه جوان خواهیم داشت. یکی از فواید شلیل نیز همین است. این میوه به سلول های پوستی انرژی لازم برای ترمیم و بازسازی را می دهد. و این بازسانی و ترمیم هم در مورد پوست و هم در مورد مو وجود دارد.

پیشگیری و درمان گرفتگی عضلات

شلیل خوشمزه سرشار از منیزیم است. ماده مهمی که عملکرد های عضلانی را تسهیل می کند. اگر منیزیم کافی دریافت نکنیم حتی با حرکات ساده به گرفتگی های عضلانی دچار می شویم. گرفتگی هایی که می توانند بسیار هم طولانی و دردناک باشند. یکی از فواید شلیل تامین منیزیم کافی است. اگر هر روز شلیل بخورید بدن شما منیزیم مورد نیازش را به خوبی دریافت می کند. این ماده به عضلات شما کمک می کند تا دچار گرفتگی نشوند و به خوبی کار کنند. پس یکی از خواص شلیل پیش گیری و درمان گرفتگی های عضلانی است. کسانی که فعالیت های فیزیکی بیشتری دارند می توانند بخش مهمی از منیزیم مورد نیازشان را با خوردن میوه خوشمزه شلیل به دست بیاورند.

خواص شلیل

کمک به خوابی آرام از فواید شلیل است…

منیزیم و بسیاری دیگر از ترکیبات معدنی موجود در شلیل به آرامش ذهن و روان کمک می کنند. این ترکیبات مهم باعث می شوند تا خواب خوب و عمیقی داشته باشید. کسانی که از بی خوابی رنج می برند می توانند از این میوه استفاده کنند. کمک به خواب شبانه آسوده یکی از خواص شلیل است که به اثبات رسیده است. زمانی که بدن شما در طول شبانه روز به خوبی استراحت کند همیشه شاداب و سلامت خواهید بود. خیلی از ما تجربه این را داشته ایم که به دلیل بی خوابی در طول روز نتوانسته ایم به خوبی به کارهای روزانه مان برسیم. زمانی که از میوه ها و خوراکی های مغذی مثل شلیل استفاده کنیم خوب شبانه بهتری خواهیم داشت.

خواص شلیل برای اسپرم

تحقیقات نشان داده است که خوردن شلیل، این میوه خوش مزه تاثیر جالب و خیلی خوبی در کیفیت اسپرم ها دارد. شلیل می تواند کیفیت اسپرم ها را بیشتر کند. بدیهی است که اسپرم های با کیفیت و با تحرک بیش تر می توانند به بارداری کمک کنند. بنابراین به آقایانی که در حال اقدام برای فرزند آوری هستند توصیه می شود که در هر هفته چند بار شلیل بخورند. فواید شلیل برای اسپرم ها به صورت افزایش تعداد آن ها و بیش تر شدن جنب و جوش و تحرک آن ها دیده شده است.

تقویت میل جنسی

ترکیبات مهم موجود در شلیل باعث تقویت هورمون های جنسی می شوند. خوردن شلیل باعث افزایش قوای جنسی و میل جنسی می شود. تحقیقات علمی ثابت کرده اند که خوردن شلیل باعث تقویت اسپرم ها می شوند و به باروری آقایان کمک می کنند. یکی از فواید شلیل بهبود عملکرد اسپرم ها و افزایش تحرک آن هاست. خوردن شلیل حتی تعداد اسپرم ها را نیز افزایش می دهد. این میوه به بهبود قوای جنسی و تقویت قدرت باروری آقایان نیز کمک می کند. ترکیبات و ویتامین های موجود در شلیل باعث تقویت تخمک ها شده و احتمال بارداری را بیشتر می کند. تقویت تخمک ها که یکی از مهم ترین موارد برای یک بارداری موفق است تنها یکی از خواص شلیل است. کسانی که قصد فرزند آوری دارند بهتر است در برنامه روزانه خود یک یا دو شلیل استفاده کنند.

خواص شلیل برای قلب و عروق

قلب یکی از اصلی ترین اجزای بدن ماست. در طول زندگی ما قلب بی وقفه کار می کند. اگر قلب ما از حرکت بایستد کارمان تمام است و باید با زندگی خداحافظی کنیم. مشکلات قلبی می توانند کل سلامت بدن و کل زندگی ما را تحت الشعاع قرار بدهند. تامین مواد غذایی مفید برای سلامت قلب کمک می کند تا قلب ما بهتر کار کند. شاید جالب باشد که بدانید یکی از فواید شلیل تقویت ماهیچه های قلب است. ترکیبات غنی شلیل باعث می شوند تا قلب ما ماهیچه هایی بسیار قوی تر داشته باشد. همچنین یکی دیگر از خواص شلیل که به عملکرد بهتر قلب کمک می کند پیشگیری از مشکلات عروقی و گرفتگی های عروق است.

تنظیم فشار خون

یکی از ترکیبات مهم و بسیار مفید موجود در شلیل پتاسیم است. پتاسیم یک ماده بسیار ضروری برای بدن است که در مواد غذایی محدودی هم وجود دارد. در این میوه گوارا و خوش آب و رنگ مقدار قابل توجهی از پتاسیم یافت می شود. پتاسیم موجود در شلیل می تواند سطح PH خون را کنترل کند. مورد مهمی که کنترل فشار را به دست می گیرد. خوردن شلیل می تواند سبب کنترل فشار خون و پیش گیری از افزایش خطرناک آن شود. این میوه خوش طعم علاوه بر این که با طعم خوشش حال شما را جا می آورد باعث تنظیم فشار خون می شود. بنابراین مصرف آن به کسانی که مشکل فشار خون دارند توصیه می شود.

فواید شلیل برای چشم و بینایی

شاید جالب باشد بدانید که شلیل، این میوه آبدار و بسیار خوشمزه پر از لوتئین است. لوتئین یک ماده مهم است که نقش زیادی در تقویت چشم و بهبود بینایی دارد. بنابراین اگر می خواهید سوی چشمانتان همیشه خوب باشد و دچار ضعف در بینایی نشوید از این میوه خوش طعم و گوارا غافل نشوید. لوئین حتی می تواند از بروز آب مروارید هم پیش گیری کند و یا حداقل آن را به تاخیر بیندازد. لوتئین به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی از بروز مشکلات پیر چشمی، ضعیف شدن چشم ها و آب مروارید جلوگیری می کند. پس حالا که دانستید یکی از خواص شلیل تقویت بینایی است شلیل بخورید تا چشمانی همیشه جوان و با بینایی خوب داشته باشید. به پدر و مادر و افراد میانسال و کسانی که از آن ها مراقبت می کنید شلیل بدهید تا همیشه چشمانی با سوی خوب و دید خوب داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *